Dlaczego warto notować wydatki?

Większość pewnie już się krzywi: „notować wszystkie wydatki? A po co, przecież wiem ile wydaję. Dużo!”. Ale notowanie wydatków daje dwie ogromne korzyści, o których chcę dzisiaj napisać.

Notowanie wydatków wielu osobom kojarzy się ze skrajnym sknerostwem i liczykrupstwem. Jest też nudne, nic właściwie nie daje i ciężko o nim pamiętać – takie są obiegowe opinie. Ale właśnie brak znajomości wydatków powoduje, że na koniec miesiąca zaglądasz na konto i pytasz się: „a gdzie właściwie są moje pieniądze?” A stąd już krótka droga do stwierdzenia, że pieniądze się mnie nie trzymają, o czym pisałem we wpisie o mitach na temat oszczędzania.

Dlaczego warto notować wydatki? Przede wszystkim dlatego, że w budżecie domowym działa znana z biznesu zasada – „if you can’t measure it, you can’t manage it” – jeżeli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać. Jeżeli prowadzisz firmę i nie znasz kosztów, które ponosisz np. na transport wyprodukowanych towarów, to nie będziesz mógł ich obniżyć i podnieść rentowności przedsiębiorstwa – nie wiesz, czy jeździ zbyt dużo ciężarówek, czy może spalają za dużo paliwa, albo jeżdżą zbyt często, za mało załadowane.

Podobnie jest z budżetem domowym – nie możesz dobrze zaplanować wydatków, jeżeli nie wiesz ile wydajesz. Stwierdzenia „pieniądze jakoś mi się rozchodzą” albo „pieniądze się mnie nie trzymają” biorą się tylko i wyłącznie z niewiedzy. Jeżeli np. dojeżdżasz do pracy samochodem, który dużo pali, to pieniądze „nie rozchodzą ci się”, tylko wydajesz je na stacji benzynowej. Jeżeli nie odmawiasz sobie kawy w modnych kawiarniach na mieście, to pijąc codziennie taką kawę po pracy za 15 zł, miesięcznie wydajesz 300 zł. A może zamiast przygotować sobie śniadanko w domu kupujesz kanapki w pracy? Wiesz już gdzie są twoje pieniądze? Tylko zebranie wydatków z całego miesiąca, pozwoli ci na złapanie dziur w domowym budżecie, przez które wyciekają pieniądze.

Ja odkryłem jeszcze jedną korzyść z notowania wydatków. Nie notuję ich w każdym miesiącu, bo dość dobrze znam swoje wydatki, ale co kilka miesięcy przeprowadzam taki eksperyment. I wiecie co się wtedy dzieje? Wydaję mniej. Świadomość faktu, że każdy swój wydatek odnotuję potem na kartce i zsumuję na koniec miesiąca, powoduje, że mocno zastanawiam się zanim sięgnę do portfela. Zwłaszcza na różnego rodzaju przyjemności, bez których można się obejść, jak kawki na mieście, piwka w pubach, ciasteczka, itp.

Czy notowanie wydatków jest trudne i wymaga niesamowitej samodyscypliny? Nie, bo dzisiaj prawie wszędzie dostajesz paragon z kasy fiskalnej – wystarczy zbierać w portfelu paragony i potem spisać je na kartce. A jeżeli kupujesz np. warzywa na straganie, to raz dziennie te niewielkie kwoty możesz zanotować w komórce albo na kartce. To nie jest takie trudne.

Chcesz zapanować nad swoim budżetem domowym? Zrób pierwszy krok: zacznij notować swoje wydatki. Tylko w ten sposób dowiesz się ile naprawdę wydajesz. Powodzenia!

 


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/krzyp/domains/oszczedzaj.info/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273