Szczyt oszczędności? Motocykl na gaz ziemny.

Mało popularny w Polsce gaz CNG jest wykorzystywany w wielu samochodach dostawczych w Niemczech. Tani i ekologiczny gaz ziemny nie jest jednak używany w małych pojazdach ze względu na wielkość i ciężar butli. Jednej z firm udało się dokonać niemożliwego: zainstalowała gaz w… motocyklu.

Prawdopodobnie powstał tym samym jeden z najtańszych w eksploatacji pojazdów na świecie. Argentyńska firma Zanella wprowadziła do sprzedaży motocykl zasilany gazem ziemnym.

Silnik o pojemności 150 cm sześciennych może być zasilany z butli mieszczącej 1 metr sześcienny CNG lub ze zbiornika mieszczącego 3,5 litra benzyny. Zasięg motocykla wynosi około 200 km, co na jazdę miejską spokojnie wystarczy. Największą radością są jednak koszty użytkowania: przejechanie 100 km kosztuje około 1 zł! Atrakcyjna jest również cena tego magicznego urządzenia: 5 tys. zł (4 tys. zł za motocykl i 1 tys. zł za instalację).

Sieć stacji CNG w Polsce nie jest zbyt duża, ale takie motocykle bardzo dobrze sprawdziły by się w pracy kurierów w miastach, w których istnieją stacje z gazem ziemnym. Wszystkich stacji w kraju mamy zaledwie kilkanaście.

Źródło: http://www.autokrata.pl

3 myśli nt. „Szczyt oszczędności? Motocykl na gaz ziemny.

  1. admin

    Oczywiście chodziło mi o CNG dla potrzeb transportu – stacji jest chyba ok. 20 w całym kraju. A maszynka, która pozwala na tankowanie z miejskiej sieci gazowej kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych – na pewno opłaci się firmie kurierskiej, która ma kilkadziesiąt samochodów, ale nie przeciętnemu użytkownikowi przejeżdżającemu 20-30 tys. km rocznie.

    O tym drugim zamienniku słyszałem, na razie traktuję go jednak bardziej jako ciekawostkę :)

  2. Hrb

    Pojazdy przerabiano na gaz drzew w Niemczech w czasie II w. św., kiedy paliwo było ściśle reglamentowane i trudno dostępne (prawie całe zapasy przeznaczano dla wojska), więc chwytano się wszystkich możliwych rozwiązań. Sprawność takiego napędu nie była nadzwyczajna, a niedogodności spore. Słabo sobie wyobrażam zastosowanie tego paliwa w obecnych okolicznościach, chyba że jakaś firma popracowałaby solidnie nad technologią, na tyle, żeby udało się znacznie zmniejszyć rozmiary instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>