Politycy zapowiadają tanią ekologiczną benzynę

Na stacje benzynowe jeszcze w tym roku ma trafić nowe, tanie paliwo. Benzyna o nazwie E85 ma zawierać 85% bioetanolu i być tańsza od tradycyjnej nawet o 1 zł.

Niestety, nie jestem skłonny podzielić zachwytów „Gazety Prawnej” nad nową, tanią i ekologiczną metodą jeżdżenia. Sama idea ekologicznego paliwa, za które będzie można mniej płacić jest oczywiście słuszna, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach rozwiązania.

Najpierw wyjaśnijmy o co chodzi: w życie weszło rozporządzenie ministra gospodarki dotyczące szczegółów jakości biopaliwa. Dzięki temu producenci będa mogli wprowadzić do sprzedaży benzynę E85, którą znają już kierowcy w Niemczech, Skandynawii, Czechach, Wielkiej Brytanii i USA.

E85 to bezyna składająca się w 85% z bioetanolu, czyli alkoholu oraz dodatku produktów ropopochodnych. Według „Gazety Prawnej” wynalazek ma być tańszy od 30 gr. do 1 zł na litrze. Oprócz tego kierowcy, którzy zdecydują się na korzystanie z tego rodzaju paliwa mają na przykład za darmo parkować w centrach miast.

Przede wszystkim nie do końca wiadomo jak będzie z ceną. Obecnie na niektórych stacjach benzynowych w Warszawie (chyba Lotosu) można dostać biodiesla, czyli olej napędowy z domieszką oleju roślinnego. Cudo takie kosztuje o 10% mniej, ale samochód zużywa go… o 10% więcej. Ze strachu przed ewentualnymi uszkodzeniami silnika i zerową motywacją finansową podziękowałem i nie zatankowałem tego cuda do samochodu. Obawiam się, że podobny los braku zainteresowania może czekać E85. Trzeba też pamiętać, że paliwa z bioetanolem nie można zatankować do każdego samochodu – musi być on posiadać specjalną instalację (system Flexifuel), której koszt takiej przeróbki waha się od 1 do 3 tys. zł.

Niespecjalnie wierzę też w możliwość parkowania za darmo. Opłaty za parkowanie, to biznes poszczególnych gmin (chyba…) i nie sądzę, że będą tak chętne do pozbycia się części przychodów w imię mgliście pojętej ekologii.

A może ktoś z Czytelników bloga miał okazję jeździć samochodem z systemem Flexifuel, czyli przystosowanym do spalania benzyny E85? Czekam na opinie i wrażenia.

3 myśli nt. „Politycy zapowiadają tanią ekologiczną benzynę

 1. Roman J.

  Ten „system” Flexifuel, jeśli dobrze doczytałem, sprowadza się do modyfikacji zaworów (są z innego materiału), które w klasycznych silnikach opalanych E85 szybko by korodowały.
  Ja się natomiast zastanawiam, jak popularność tych biopaliw wpłynie na ceny żywności (surowce do wytwarzania biopaliw i żywności są niestety te same). A jeśli trzeba będzie zwiększyć areał upraw ze względu na rosnącą popularność biopaliw, to czy nie odbędzie się to kosztem i tak już w szybkim tempie wycinanych lasów? Jeśli tak, to będzie to skórka za wyprawkę. :)

 2. admin

  Uwaga na temat szkodliwości biopaliw jest jak najbardziej słuszna – podobno już mają one wpływ na ceny żywności w krajach, w których są intensywnie wykorzystywane.
  Pojawia się tutaj pytanie o możliwość sadzenia roślin dla potrzeb biopaliw w krajach ubogich, które mogłyby je na miejscu przetwarzać i pozyskiwać walutę od bogatych Europejczyków. Problem ma naturę ekologiczną i mikro- oraz makroekonomiczną i na pewno nie można traktować biopaliw jako prostego rozwiązania problemów z paliwami.

 3. Hanys

  chciałbym sprostować ten artykuł po 1. w Niemczech nie ma na stacjach benzynowych paliwa i nazwie E85 może w aptece to sprzedają , sprzedaje się tzw. Euro95 E10 czyli 10% bioetanolu a 90% benzyny.Normalna Euro95 ma 5% bioetanolu i to już od wielu lat.Paliwo Diesla ma tez dodatek około 7% biodiesla no i jest paliwo ekologiczne czyli biodiesel w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>