Panele słoneczne na balkonie i żarówki LED w mieszkaniu

Czy można mieć w domu prąd za darmo dzięki panelom słonecznym? Okazuje się, że tak i to nie na ranczo w Kaliforni, ale w bloku z wielkiej płyty w Radomiu. Udowodnił to czytelnik „Gazety Wyborczej”.„Gazeta Wyborcza” opisała historię Tomka, który na balkonie swojego mieszkania zamontował panel słoneczny, dzięki płaci dużo niższe rachunki za prąd. Zamontowany panel ma niewielką moc, bo tylko 50 W. Jednak dzięki wymianie halogenów o mocy 35 W na żarówki LED o mocy zaledwie 2,5 W taka moc wystarcza. W sumie w mieszkaniu zamontowano 36 żarówek LED.

Bateria słoneczna jest podłączona do modułu sterowania, akumulatora i inwertera. Cały zestaw kosztował 1,2 tys. zł. Zebrana przez panel energia jest przesyłana do akumulatora 12 V, a następnie przez inwerter zamieniana na prąd zmienny o napięciu 230 V, czyli taki, który mamy w domowych gniazdkach.

Według autora całego projektu w pełni naładowany akumulator pozwala zasilać przez dwie i pół godziny urządzenia RTV: telewizor, DVD i dekoder telewizji satelitarnej, a także laptop, a nawet klimatyzer oraz całe oświetlenie. Wiec gdy na osiedlu wysiada zasilanie, u pana Tomasza w dużym pokoju wciąż świeci się światło i gra telewizor. Na razie tylko jeden pokój jest zasilany ekologicznie.

Czy to się opłaca?

Pan Tomasz poniósł niemałe nakłady (żarówki LED są wściekle drogie), ale oszczędza całkiem konkretne pieniądze. Przed zainstalowaniem panelu i żarówek zużywał 181,33 kWh miesięcznie, co kosztowało 72,11 zł. Obecnie zużycie spadło do 126,25 kWh, co pozwala zaoszczędzić miesięcznie 50,21 zł. To wyliczenie wydaje się być nieprecyzyjne, ale musimy polegać na „Gazecie Wyborczej”. Zakup panelu i żarówek ma zwrócić się posiedmiu latach. Sam panel ma działać przez co najmniej 25 lat.

Inicjatywa jest bardzo ciekawa, oszczędna i ekologiczna. A może Czytelnicy Oszczedzaj.info mają jakieś doświadczenia z panelami słonecznymi lub żarówkami LED? Czekam na komentarze.

Źródło: Wyborcza.pl

Czytaj też:

O żarówkach słów kilka


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/krzyp/domains/oszczedzaj.info/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273