Oszczędzanie prądu w komputerze

„A ile komputer może zużyć prądu?” zapytają się podejrzliwi Czytelnicy. Okazuje się, że całkiem sporo. W skali roku opłaty za energię elektryczną związane z używaniem komputera mogą przekroczyć 500 zł. Redakcja PC Worlda zadała zobie trud i rozprawiła się z pięcioma mitami dotyczącymi oszczędzania energii w domowym komputerze.Aby nie trzymać Czytelników w niepewnści ruszamy:

1. mit: częste wyłączanie komputera skraca jego życie

Nieprawda. Jest to uogólnienie, którego nie potwierdzają badania. Jeżeli nie korzystamy z komputera lepiej go wyłączyć. Mniej będzie się zużywał m.in. dysk twardy.

2. mit: dużo rdzeni procesora, to większy pobór energii

Czasami tak, czasami nie. Dzięki zwiększeniu ilości rdzeni nie trzeba podkręcać procesora. Nowoczesne urządzenia mają systemy, które obniżają ich moc podczas mniejszych obciążeń. Pozwala to na cichszą pracę komputerai mniejszy pobór prądu.

3. mit: monitor LCD o wiele mniej energii niż CRT

To prawda. Trzeba jednak pamiętać, że wraz ze wzostem jego przekątnej pobór prądu rośnie. Jeżeli więc wymienimy stary monitor na znacznie większy LCD może się okazać, że nasze zużycie energii wzrośnie. W trakcie czuwania nowoczesny monitor pobiera w granicach 1 W.

4. mit: drukarka może być włączona cały czas, bo zużywa prąd tylko w trakcie drukowania

Nieprawda. Drukarka zużywa bardzo dużo energii w trakcie drukowania, ale w przypadku drukarki laserowej ten moment trwa kilkadziesiąt sekund. Natomiast w trybie czuwania cały czas pobiera energię – ok. 20 W. W skali miesiąca więcej wydamy na prąd zużyty na czuwanie niż drukowania. Wyłączajmy drukarki!

5. mit:  systemy oszczędzania energii instalowane na płytach głównych nie działają

Nieprawda. Systemy działają, a skala oszczędności zależy od konkretnego modelu urządzenia.

Czy jest się o co bić? Ile tak naprawdę kosztuje nas korzystanie z komputera? Okazuje się, że całkiem sporo. Jeżeli założymy, że przez 16 godzin na dobę mamy włączony domowy zestaw składający się z komputera, monitora LCD, laptopa, drukarki ze skanerem, dysku sieciowegi i routera ADSL, to przez rok wydamy przeszło 500 zł na zasilaenie tych urządzeń.

Cały artykuł na temat oszczędzania znajduje się tutaj.

Źródło: PC World

2 myśli nt. „Oszczędzanie prądu w komputerze

  1. Raff

    ad 1 to argument jest slaby. Otoz dyski twarde najbardziej nie lubia rozruchu, podobnie jak silniki spalinowe.Mowa oczywiscie o dyskach z obrotowymi talerzami, bo takie sa obecnie najbardziej rozpowszechnione.Pomijam dyski SSD, bo wtedy ten argument ma jak najbardziej sens.

  2. Pingback: Oszczedzaj.info » Archiwum bloga » Energooszczędny i tani komputer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>