O tym, jak ważna w oszczędzaniu jest motywacja

Nie warto odkładać oszczędzania na jutro. Popełniłem tego typu błąd – zwlekałem ze zmianą taryfy w telefonie, przez co zmarnowałem sporo pieniędzy.W oszczędzaniu, tak jak i w zarabianiu pieniędzy bardzo ważną rolę odgrywa motywacja. Jeżeli jej nie posiadamy, odkładamy pewne rzeczy na później, sytuacja się nie poprawia, a my marnujemy pieniądze. Warto działać szybko. Oczywiście łatwiej jest to powiedzieć, niż zrobić.

Mój błąd polega na zwlekaniu ze zmianą taryfy w telefonie stacjonarnym w sieci Sferia. Podpisując umowę wybrałem jedną z najwyższych taryf – za ponad 70 zł miesięcznie. Wkrótce okazało się, że nie wykorzystuje minut tam zawartych i powinienem obniżyć miesięczny abonament. I co? I nic. Czas płynął, a mi się nie chciało tego załatwić, bo:

– nie miałem czasu,

– nie miałem ochoty,

– nie miałem numeru klienta,

– nie miałem numeru telefonu do biura obsługi klienta,

– a przede wszystkim nie miałem motywacji, żeby sprawę załatwić.

W końcu sprawę ruszyłem, wykręcenie numeru do biura obsługi i zmiana taryfy trwało ok, 5 minut. Zamiast 70 zł miesięcznie, płacę 25 zł. Szkoda, że zrobiłem to co najmniej rok za późno, przez co straciłem ponad 500 zł.

Wyciągnijcię wnioski z mojego błędu: czy stać was na to, żeby nic nie robić?

Źródło: http://oszczedzaj.info

6 myśli nt. „O tym, jak ważna w oszczędzaniu jest motywacja

 1. zulus

  Zmiana taryfy (na niższą) często jest możliwa dopiero przy negocjowaniu kolejnego okresu umownego. A tak przy okazji – może ktoś zna jakieś sensowne porównywarki cen usług telefonicznych, internetowych, telewizorowo-kablowych? Kończą mi się niedługo umowy okresowe (2 letnie) i chcę przystąpić do negocjacji :)

  1. whisskkyy

   Witam
   Najzwyczajniej w świecie wystarczy zatelefonować do dostawcy np :
   -TV kablowej , czy internetu i powiedzieć , że nie będziesz już przedłużał z nimi umowy bo na rynku są lepsi – nowa superoferta za chwilę zapuka do Twoich drzwi :-)

 2. Pingback: Jak drogie są kanapki kupowane w pracy? | Oszczedzaj.info

 3. Pingback: Jak ważne w oszczędzaniu jest planowanie | Oszczedzaj.info

 4. Marcin

  U mnie to samo. Zamiast włożyć kasę na lokatę, zamknąć konto walutowe w banku, otworzyć konto internetowe w PLN (przesyłki 3zł za pobraniem tańsze, płacenie rachunków bez prowizji). Ciągle mi się nie chce i nie mam na to chęci ani czasu. Jedynie Internet zmniejszyłem o 10zł bo jest blisko. Miesięcznie tracę więc 70-100zł. Co do telefonu, już dawno mam na kartę za 5zł!! I sobie chwalę. Praktycznie nie dzwonię, od tego mam Internet i Skype czy GG. A jak już trzeba, to lepsze 5zł w plecy raz na miesiąc niż 25 regularnie. Ehh człowiek wiecznie się uczy na błędach :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>