O co zapytać mechanika przed kupnem samochodu?

Parę razy już pisałem o tym, że decyzję o zakupie samochodu należy dobrze przemyśleć, ze względu na jej skalę i związane z nią koszty – z zakupem samochodu wiążą się też dalsze koszty eksploatacyjne. W przypadku złego wyboru szybko może się okazać, że koszty napraw czy paliwa szybko przekroczą wartość zakupionego auta.

Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, ale nie przy kupowaniu samochodu. Dlatego mając w jakiejś dalszej perspektywie kupno samochodu, zacząłem powoli gromadzić wiedzę na ten temat. Rozmawiałem z pracownikiem serwisu Renault i dowiedziałem się bardzo ciekawej rzeczy na temat kosztów serwisowania aut.

Otóż chcąc dowiedzieć się ile będzie Was kosztowało serwisowanie samochodu pytajcie nie tylko o cenę cześci, ale również o to, jakie części są wymieniane. Chciałem dowiedzieć się jakie są koszty serwisowania Renault Thalii i Renault Megane. Megane jest o klasę większym samochodem, wiedziałem, że może być trochę droższy w serwisie, ale umówmy się – to nie było porównanie zupełnie innych samochodów, z których jeden kosztuje pięć razy więcej od drugiego.

Okazało się, że np. tarcza hamulcowa do Thalii kosztuje ok. 250 zł. Nie pamiętam już czy z robocizną, czy bez. To nieistotne. Cena części do Megane jest podobna. Gdzie tkwi pułapka? Wymieniając w Megane tarczę trzeba też wymienić łożysko, które kosztuje drugie tyle.

Jak łatwo policzyć, cała operacja jest dwa razy bardziej kosztowna, a w przypadku wymiany tarcz w całym samochodzie, kwota robi się naprawdę niebagatelna. Thalia jest oparta na podzespołach Clio II i eksploatacja tego auta jest naprawdę tania. Im nowocześniejszy i bardziej zaawansowany technologicznie samochód, tym większa szansa, że jakieś elementy będą się składać z drogich modułów, które trzeba wymieniać w całości. Zasadą jest też, że nie psują się te elementy,

Przed kupnem samochodu radzę zadzwonić co najmniej do dwóch warsztatów (autoryzowanego i zwykłego) i dowiedzieć się o ceny części i robociznę, a także jak wygląda wymiana (czy nie wymienia się całych „pakietów”) następujących podzespołów, :

1. komplet opon (sprawdźcie również cenę w porównywarkach internetowych)
2. komplet tarcza+klocki
3. łożyska
4. amortyzatory
5.  sprzęgło
6. filtry (olej, paliwo, powietrze, wentylacja)
7. pasek lub łańcuch rozrządu.

To jest podstawowy zestaw materiałów eksploatacyjnych, które zużywają się w każdym samochodzie – od Malucha, przez Forda, po Bentleya :)

Planując zakup samochodu koniecznie sprawdźcie ceny części i dostępność zamienników dla konkretnego modelu, który Was interesuje. Nie warto wierzyć powszechnym mitom, np. Japończyki są drogie, albo każda marka luksusowa jest droga. Części do Hond są drogie, ale już do popularnych Toyot można znaleźć więcej zamienników.

Ciekawostka z rynku aut luksusowych – do Mercedesów można znaleźć sporo zamienników części eksploatacyjnych. Oczywiście mowa o modelach do klasy E i o mniej skomplikowanych elementach (tarcze, klocki, elementy zawieszenia). Powodem jest popularność samochodów wśród taksówkarzy. Oczywiście w przypadku awarii automatycznej skrzyni biegów czy skomplikowanej elektroniki, momentalnie poczujemy co to znaczy „klasa premium” – rachunek za naprawę może sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych, a części można dostać tylko w ASO. A w przypadku marki BMW podobno nie ma zmiłuj – jest drogo i już.

Pamiętaj, że samochód, to nie tylko cena zakupu, ale również koszty dalszej eksploatacji. Jeżeli wcześniej nie sprawdzisz ile to kosztuje – możesz szybko żałować zakupionego samochodu.

3 myśli nt. „O co zapytać mechanika przed kupnem samochodu?

  1. Anna

    Planuję zakup samochodu w najbliższym czasie. Na pewno zwrócę uwagę ile będzie mnie kosztowała jego późniejsza eksploatacja. Dziękuje.

  2. Henk

    Nie da się ukryć, że późniejsza eksploatacja naszego samochodu to bardzo ważny szczegół. Niestety niektórzy (zwłaszcza kobiety) nie szczególnie zwracają uwagę na tą informację, co później może nas kosztować dwa lub trzy razy tyle co zakup samego pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>