Koniec samochodów zasilanych gazem ziemnym w Polsce

Wszystko wskazuje na to, że samochody napędzane CNG, czyli gazem ziemnym jeszcze w tym roku przestaną być opłacalne. Szkoda, bo to ekologiczne i bardzo tanie paliwo, z którego inne kraje, np. Niemcy chętnie kosztystają.O ile z gazem LPG Polacy bardzo dobrze się znają – w Polsce jeździ ok. 2,5 mln samochodów zasilanych w ten sposób, to napęd CNG jest już o wiele mniej popularny. PGNiG szacuje, że w Polsce jest około 1700 pojazdów napędzanych sprężonym gazem ziemnym i działa 28 ogólnodostępnych stacji tankowania CNG.

Dlaczego CNG jest atrakcyjne? Bo tanie! Koszt tego paliwa to 2,89 zł brutto za metr sześcienny, a samochód spala mniej więcej tyle metrów CNG na 100 km co benzyny (czyli: pali 10 litrów benzyny, sto spali 10 metrów sześciennych gazu ziemnego).

Skoro to takie genialne paliwo, czemu dotąd u nas się nie upowszechniło? Przede wszystkim instalacja CNG jest dużo cięższa i zajmuje więcej miejsca niż LPG. Powodem są przede wszystkim zbiorniki na gaz, który jest przechowywany pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dlatego CNG najlepiej sprawdza się w dużych samochodach: autobusach miejskich, ciężarówkach i dostawczakach.  W Polsce z CNG korzysta m.in. flota Poczty Polskiej i firmy taksówkarskie.

Problemem jest też tankownie: 28 stacji gazu CNG na całą Polskę, to zdecydowanie za mało, żeby można było mówić o bezproblemowej podróży przez cały kraj, a zasięg na paliwie gazowym wynosi poniżej 400 km. Gazu ziemnego na stacje nie da się dowieźć cysterną tak jak LPG, musi być pobierany z sieci przesyłowej gazu ziemnego, co również ogranicza ilość stacji.

Ale przede wszystkim gaz ziemny jako paliwo do samochodów nie przyjął się, bo wszyscy czekali na zmianę przepisów, wiedząc, że jego opłacalność ekonomiczna jest tylko tymczasowa. Do listopada 2013 korzystaliśmy z preferencyjnych stawek akcyzy, dzięki czemu jazda na CNG była bardzo tania. Od 1 listopada możemy się raczej spodziewać gwałtownego wzrostu akcyzy na gaz do samochodu. Szkoda, bo gaz ziemny jest nie tylko tani, ale też ekologiczny, a silniki nim zasilane pracują ciszej, co ma szczególne znaczenie w transporcie miejskim.

2 myśli na temat “Koniec samochodów zasilanych gazem ziemnym w Polsce”

  1. Odpowiem tak, 3 lata temu w moim aucie zainstalowałem instalację LPG i już wtedy były głosy, że będzie to nieopłacalne, nadal co jakiś czas pojawiają się tego typu informacje a ja jeżdżę i oszczędzam na paliwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *