Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Przede wszystkim należy zużywać go jak najmniej, o czym już pisałem.  Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, z którego niewiele osób korzysta, a pozwala zaoszczędzić w gospodarstwie domowym blisko 300 zł rocznie.Jak oszczędzać prąd? Można wymienić żarówki na energooszczędne, wymienić monitor na LCD, wyłączyć funkcję stand-by w domowych urządzeniach i wyłączyć w komputerze wygaszacz ekranu. Można też zmienić taryfę z jednostrefowej na dwustrefową. W zależności od regionu kraju i operatora, który dostarcza nam energii można w ten sposób zaoszczędzić od 14 do blisko 280 zł.

Mamy prawie wolny rynek w kwestii sprzedaży energii, ale dla odbiorców indywidualnych zmiana ta nadalnie jest  nieopłacalna. Ceny dla tej grupy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, co powoduje, że w całym kraju są one jednakowe. Wynoszą ok. 0,29 zł brutto za 1 KWh.

Można jednak u swojego sprzedawcy zmienić taryfę z jednostrefowej G11 – w której cena prądu jest stała przez cały czas – na dwustrefową G12. W przypadku tej ostatniej prąd kosztuje mniej w nocy (zwykle od 22 do 6) oraz przez krótki okres dnia (między 13 a 15). W innych godzinach ceny prądu są jednak wyższe.

Według wyliczeń portalu internetowego Verivox aby operacja była opłacalna odbiorca musi zużywać minimum 1/3 energii w czasie gdy obowiązują tańsze opłaty.

Kto może zaoszczędzić aż 280 zł rocznie? Odbiorcy prądu z PGE Lubelskich Zakładów Energetycznych (PGE LZE). Oferują one taryfę pod nazwą Niedzielna G12NN, w której niższe ceny obowiązują także w niedziele.

Dla kogo jest to rozwiązanie? Przede wszystkim dla osób zdyscyplinowanych, które będą korzystać z części urządzeń elektrycznych w godzinach tańszego prądu. Nowoczesne pralki mają na przykład funkcję włączania wcześniej przygotowanego prania o określonej godzinie. Dzięki tamu gdy jesteśmy w pracy pralka i tak uruchomi się w tańszej taryfie.

Źródło: Gazeta Prawna

9 myśli nt. „Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

 1. Nick

  Od kiedy to niby monitory LCD pomagają oszczędzać energię? Ich zapotrzebowanie na energię jest takie samo co zwykłego monitora CRT, a jeśli ktoś już decyduje się na „duży” monitor (22 cale, lub większy), to zużycie energii jest nawet większe. To samo z telewizorami. Przeciętny telewizor CRT („kineskop”) potrzebuje ok. 80 watt. LCD biorą 100, 200 a nawet więcej, jeśli już w grę wchodzą duże ekrany (40 cali i większe). To że coś jest płaskie, nie oznacza wcale, że potrzebuje mniej prądu.

  Urządzenia w trybie stand-by czerpią prąd z sieci o mocy stanowiącej ułamek jednego watta. Co to niby za oszczędność w skali roku? 10 groszy, złotówka? Więcej prądu zmarnujesz na programowanie funkcji które wyparują po odłączeniu urządzenia od zasilania.

 2. Roman J.

  @Nick: Ktoś Cię chyba wprowadził w błąd w kwestii zużycia prądu przez monitory. Z moich własnych pomiarów wynika, że monitor LCD tej samej wielkości co CRT (oba 15″) zużywa o około 40% mniej energii. Nie wiem też, co to w Twoim rozumieniu jest „przeciętny telewizor” i dlaczego porównujesz jego pobór prądu z 40-calowym monitorem LCD. Przeciętne telewizory, i tu znów odwołam się do własnych doświadczeń, mają zwykle około dwudziestu kilku cali, więc do 40″ całkiem sporo im jeszcze brakuje. :)

 3. admin

  Zgadzam się z Romanem – Nick, wrzucasz do jednego worka 20-calowy monitor CRT i 40-calowy monitor LCD. Dzisiejsze telewizory/monitory są większe i dlatego zużywają więcej prądu, ale jeżeli porównasz CRT i LCD o takiej samej przekątnej, to LCD zużyje dużo mniej prądu. W CRT dużo energii potrzebuje działo elektronowe, którego w LCD nie ma, jest jedynie specjalna lampa o dużo mniejszej mocy.

 4. Łukasz

  Wyłączenie urządzeń z prądu, czyli nie pozostawianie palących się kontrolek to dobry pomysł. Sam tak robię od wielu lat i nie uważam, żeby przynosiło to oszczędność w postaci kilkudziesięciu groszy czy złotówki. Mam 2 telewizory,2 odtwarzacze dvd, 1 tuner satelitarny, 1 stereo, 1 monitor + komputer, drukarkę, modem, konsolę do gier, to razem zużywa co najmniej z 15 – 20 watów w trybie czuwania. Wszystko mam podłączone do listew zasilających z wyłącznikiem i gaszę to jednym przyciskiem. Tak na oko daje to oszczędność 30 zł na rok, a dodatkowo zmniejszam ryzyko zwarcia i pożaru :) W monitorze LCD wystarczy zmniejszyć na minimum intensywność podświetlenia i odpowiednio wyregulować kontrast – oszczędzamy prąd i nie męczymy wzroku.

 5. Mateusz

  Ja tak próbowałem i udało sie płace za to od 140zł do 200zł a wcześniej było około 250 zł lub więcej za dwa miesiące za 50 do 110 złotych możno wydać na piwo, inne używki

 6. master

  dokładnie tak, oszczędzanie energii jest istotne na masową skalę, taki przeciętniak jak pierwsza osoba ktora się tu wypowiedziałą myśli własnie że co mu da oszczędność 5W przy wyłączonych kontrolkach, a jednak jak w twoim bloku czy na osiedlu kazdy wyłączy listwy zasilające i ładowarki od telefonów z kontaktu to cały blok lub dzielnica będzie oszczędzała kilka kilowatogodzin… jest różnica??

  1. admin Autor wpisu

   A teraz przemnóż to przez ilość osiedli w mieście i przez liczbę miast w kraju i okaże się, że nie trzeba stawiać nowej elektrowni. To nie żart.

   1. Adam Keller

    Tak jest, na pierwszy rzut oka wydaje się, że najwięcej prądu zużywa przemysł, zwłaszcza ten ciężki. Tymczasem grubo ponad połowę energii wypalamy w domach i mieszkaniach i gdyby ograniczyć to o 20% …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>