Jak ważne w oszczędzaniu jest planowanie

Ostatnio zauważyłem, że oszczędzanie polega przede wszystkim na motywacji i planowaniu. Najczęściej tracę pieniądze wtedy, gdy czegoś mi się nie chce, albo nie zastanowię się nad kolejnymi krokami. Chcąc sprytnie zarządzać swoim domowym budżetem musimy przewidywać kilka ruchów do przodu – jak szachista.O tym jak ważna w oszczędzaniu jest motywacja przekonałem się odwlekając decyzje – jest to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą się przytrafić. Wiem, że robię coś źle, ale nie naprawiam tego, bo mi się nie chce, nie mam czasu, mam tysiąc innych wymówek. W ten sposób operator telefoniczny wyjął z mojej kieszeni przez kilkanaście miesięcy kilkaset złotych, bo nie chciało mi się zrobić porządku z taryfami.

Podstawą oszczędności jest załatwianie spraw, bo sprawy niezałatwione kosztują najwięcej. Kolejną ważną sprawą jest planowanie. Wystarczy zaplanować zrobienie rano kanapek do pracy czy do szkoły i wstać 10 minut wcześniej, żeby w portfelu zostało kilka złotych. Wiedząc, że czeka nas dalsza trasa samochodem wystarczy zaplanować wcześniejsze podjechanie na tańszą stację benzynową, co pozwoli nam uniknąć tankowania na trasie dużo droższego paliwa.

Jeszcze ważniejsze jest planowanie dużych wydatków: dając sobie trochę czasu możemy sprawdzić dostępne na rynku oferty. Przykładem może być ubezpieczenie samochodu: jeżeli nie sprawdzi się wcześniej ofert, to dotychczasowy ubezpieczyciel przedłuża nam umowę. W ten sposób dołożyłbym ok. 1000 zł do ubezpieczenia! Dzięki temu, że sprawdziłem wcześniej  w porównywarkach, podzwoniłem po ubezpieczycielach i wypowiedziałem dotychczasową umowę w kieszeni został mi 1000 złotych. Poświęciłem na to w sumie może 5-6 godzin.

Podsumowanie:

1. Nie podejmując decyzji marnujesz swoje ciężko zarobione pieniądze. Działaj!

2. Planuj, planuj i jeszcze raz planuj. Nieprzypadkowo najtańsze są bilety lotnicze kupowane na kilka miesięcy wcześniej, a na kilkanaście godzin przed odlotem są kilkunastokrotnie droższe. Kto nie planuje, ten płaci więcej.

3. Planuj wcześniej duże wydatki. Dasz sobie czas na przemyślenia: czy na pewno tego potrzebuję? A jeżeli tak, to czy mogę dostać gdzieś tę rzecz lub usługę taniej. Zapytaj znajomych, poczytaj fora internetowe.

4. Nie udało się? Nie szkodzi. Jutro też jest dzień. Wyciągnij wnioski, obiecaj sobie, że następnym razem wydasz mądrzej pieniądze i bierz się do działania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>