Jak oszczędzać gotując wodę – nowe fakty

Temat gotowania wody był już poruszany na blogu i wzbudził zainteresowanie w komentarzach. Udało mi się znaleźć nowe dane, dlatego chcę wrócić do tematu.

Znalazłem dane RWE Stoen, z których wynika, że najtaniej jest zagotować wodę na kuchence gazowej (mimo największych strat energii). Odrobinę drożej gotujemy wodę w czajniku elektrycznym, a najdrożej w czajniku postawionym na kuchence elektrycznej.

Zanim przytoczę dane chcę jeszcze napisać o dwóch rodzajach czajników elektrycznych. W jednych jest grzałka, w innych płaska płytka grzewcza. Jeżeli często zdarza nam się gotować wodę dla jednej osoby lepszym rozwiązaniem będzie czajnik z płaską płytką grzewczą, ponieważ grzałka musi być cala zanurzona w wodzie, co oznacza, że trzeba gotować co najmniej 0,5 litra wody.

Dane użyte w wyliczeniu kosztów gotowania wody pochodzą sprzed paru miesięcy, a więc sprzed podwyżek. Są to jednak na tyle małe kwoty, że podwyżka by ich specjalnie nie zmieniła. Gaz również przez ten czas podrożał, ale ogólna proporcja cen gazu i prądu została zachowana.

Wyliczenie czasu, kosztów i zużycia energii potrzebnych do zagotowania 1,5 litra wody:

Kuchenka elektryczna
Czas: 10,5 minuty
Koszty energii: 10,4 grosza
Zapotrzebowanie energii: 0,26 kWh

Czajnik elektryczny
Czas: 5 minut
Koszty energii: 6,8 grosza
Zapotrzebowanie energii: 0,17 kWh

Kuchenka gazowa
Czas: 10 minut
Koszty energii: 4,3 grosza
Zapotrzebowanie energii: 0,33 kWh

P.S. Czytelnicy bloga słusznie zwrócili uwagę na błędy w wyliczeniach kosztów w poprzednim wpisie na temat gotowania wody. Dane podałem za dziennikiem Metro, a jak wiadomo w Agorze pracują obecnie w dużym stresie i stąd skłonność do błędów ;)

Źródło: http://www.swiadomaenergia.pl

3 myśli nt. „Jak oszczędzać gotując wodę – nowe fakty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>