Jak dłużej korzystać z laptopa

Cena laptopów w ciągu ostatnich kilku lat mocno spadła, nadal jednak urządzenia te posiadają dość poważną wadę: jakakolwiek ich naprawa lub unowocześnianie jest bardzo drogie i praktycznie nieopłacalne. Jak zadbać o laptopa aby służył nam jak najdłużej?O tym jak droga jest naprawa laptopa przekonałem się gdy uszkodził mi się touchpad w moim Acerze. Zapadł się klawisz, który zastępuje lewy przycisk myszy. Stało się to jeszcze w okresie gwarancyjnym, jednak nie oddałem komputera do naprawy, ponieważ potrzebowałem go do pracy i nie miałem zastępczego urządzenia. Ostatnio postanowiłem się dowiedzieć ile kosztuje taki oryginalny touchpad. Usłyszałem kwotę rzędu 300-400 zł i odechciało mi się naprawy. Tej awarii można było jednak uniknąć.

Bolączką laptopów jest fakt, że wszystkie podzespoły są zgromadzone w jednym miejscu i stykają się ze sobą. Jeżeli wylejemy kawę na klawiaturę domowego peceta stracimy najwyżej kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Klawiatura do wyrzucenia, ale z komputerem wszystko w porządku. Jeżeli wylejemy kawę na klawiaturę laptopa, wylaliśmy ją na cały komputer. W najlepszym wypadku będzie nas to kosztować kilkaset złotych, w praktyce laptop może nadawać się do wyrzucenia. Nie trzeba nawet wylewać kawy – mój touchpad zepsuł się po prostu z powodu jego używania.

Podłącz zewnętrzne urządzenia
Aby się tego ustrzec wystarczy kupić podłączane urządzenia peryferyjne. Większość z nas korzysta z laptopów w domu albo w biurze i spokojnie można sobie w szufladzie trzymać dodatkowe urządzenia do podłączenia. Odkąd mój touchpad ma uszkodzony klawisz podłączam sobie do laptopa bezprzewodową myszkę, którą dostałem w prezencie i o wiele bardziej komfortowo korzystam z komputera. Przewodową mysz można kupić za kwotę rzędu 20-30 zł. To dużo taniej niż naprawa touchpada.

Ostatnio postanowiłem też odciążyć klawiaturę mojego laptopa, na której są klepane wpisy na bloga i artykuły :) Pojechałem do Tesco po zewnętrzną klawiaturę. Liczyłem się z wydatkiem rzędu 20 zł. Na miejscu okazało się, że są klawiatury po 20 zł, po 30 zł i multimedialne bezprzewodowe powyżej 100 zł. Udało mi się jednak znaleźć absolutny hit cenowy: klawiaturę firmy Manta za 6,50 zł! To nie żart! Nowa klawiatura na USB, czarna, z dwuletnią gwarancją w cenie dwulitrowej Coli. Dzisiejszy wpis powstaje już na moim nowym sprzęcie, laptop stoi sobie trochę dalej, a ja sączę spokojnie Colę.

Kupno tak taniego urządzenia ma jeszcze inny aspekt: psychologiczny. Wracając ze sklepu czułem się po prostu bardzo usatysfakcjonowany, że udało mi się kupić tak tanie urządzenie, które działa, realizuje swoje zadania i chroni o wiele droższy sprzęt przed zepsuciem.

3 myśli nt. „Jak dłużej korzystać z laptopa

 1. PaQ

  Proponuję po prostu zainwestować w laptopy ThinkPad. Po pierwsze:

  – mają najlepsza możliwą klawiaturę, nie da się kupić dorównującej im jakościowo zewnętrznej,
  – nigdy nie zdażyło mi się ani też nie słyszałem o awari klawiatury albo touchpada
  – mają coś o wiele lepszego niż touchpad: trackpoint, zresztą jest to również o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż zewnętrzna mysz.
  – klawiatura jest odporna na zalanie, wystarczy proste rozwiązanie konstrukcyjne w postaci kapilarek odprowadzających wylaną ciecz pod komputer.

 2. matipl

  Bez przesady, na takich klawiaturach (nie mówiąc o myszkach) za 10-20 zł nie da się dobrze pracować.
  Nie mówię jaką swobodę dają urządzenia bezprzewodowe… Marka, to nie tylko większa cena, ale i ergonomia urządzenia.

 3. Emilio

  A ja ostatnio kupiłem nowego mercedesa CLK i wymieniłem w nim siedzenia (miałem takie jeszcze z Fiacika 126p), żeby tych pięknych skórzanych nie zniszczyć…
  dobra żartowałem – to jest przesada z tą klawiaturą – mysz owszem, są małe, dobre modele ze zwijanym przewodem za 30 zł, taka mysz przyspieszy i polepszy komfort korzystania z laptopa, ale z tą klawiaturą to tak jak z siedzeniami.
  Za parę lat zostanie ci stary, niedziałający laptop z nową klawiaturą…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>