Ile prądu zużywają urządzenia AGD i RTV?

Miałem ostatnio przyjemność pobawić się miernikiem pobór prądu przez urządzenia elektryczne. Biegałem po mieszkaniu i podłączałem różne urządzenia. Ubaw po pachy z odkrywania czegoś nowego, a wyniki czasami dość zaskakujące.

Zaskoczeniem nie był wynik uzyskany przez niewielki odkurzacz Zelmera: maksymalny pobór mocy wyniósł 948 W. Nie oznacza to jednak, że trzeba odkurzać na wyścigi i jak najszybciej go wyłączać. Podobno optymalnie jest odkurzać spokojnymi ruchami, żeby odkurzać miał czas wessać kurz i brud z podłogi. Jeżeli szybko machamy po podłodze, musimy powtarzać tę czynności wielokrotnie. Na pewno przy takim poborze mocy warto wyłączać odkurzacz, gdy chcemy wykonać inną czynność.

Dość silnego wstrząsu doznałem mierząc pobór mocy przez leciwą mikrofalówkę Daewoo. Miernik zanotował 1305 W poboru mocy. I tu ciekawostka: większość mikrofalówek posiada regulator, pozwalający zmniejszyć siłę grzania potraw. Najczęściej mniejsza moc jest pokazana graficznie na obudowie w formie mniejszej mocy, np.: 200 W, 400 W, 600 W, itp. Podłączyłem miernik, zmniejszyłem moc mikrofalówki na 50% i spodziewałem się wyniku rzędu 652,5 W. A tu figa: miernik nadal pokazywał 1305 W. Potem dowiedziałem się, że w mikrofalówkach nie ma potencjometrów, czy innych układów pozwalających na zmniejszenie siły grzania. Układ jest „zero-jedynkowy”, czyli działo emitujące mikrofale jest włączone lub nie. Jeżeli nastawiamy mikrofalówkę na minutę pracy z mocą 50%, to znaczy, że tylko przez połowę tego czasu będzie grzać, przez resztę jedynie obracać talerz.

Mocnym przeżyciem było włączenie czajnika elektrycznego Philipsa. Pobór mocy: 1930 W. Tutaj zasada jest prosta: im więcej wody nalejemy do czajnika, tym dłużej z naszego gniazdka elektrycznego będzie ciągnięte blisko 2 kW. Ja wlewam wody na 2 kubki. Wystarcza.

Najprzyjemniejsze zostawiłem na koniec: małe kuchenne radyjko. Łatwo się domyśleć, że nie zużywa za dużo prądu. Jednak pomiar naprawdę mnie zadziwił – między 0,2 a 0,6 W, w zależności od głośności. To naprawdę mało.

Na razie zmierzyłem tylko te cztery urządzenia. Czy chcecie poznać tajemnice innych domowych urządzeń? Piszcie w komentarzach.

16 myśli nt. „Ile prądu zużywają urządzenia AGD i RTV?

 1. Wiktor

  Zmierz mikrofalówkę jeszcze raz ale dłużej. Wg tego co piszesz kuchenka ustawiona na 50% mocy powinna przez połowę czasu pracy brać 1305W a przez drugą połowę – paręnaście watów potrzebne tylko do kręcenia talerzem (naprzemiennie, co kilka-kilkanaście sekund). Sprawdź czy to prawda, OK?

 2. matipl

  Też mi odkrycia :P Większość danych, które podałeś masz na obudowach wspomnianych produktów.
  A czajnik to jakiś wypaśny masz ;) Bo ja miewałem w okolicach 1.5 kW

 3. Krzysztof Piątek

  @Wiktor – podałem MAKSYMALNY CHWILOWY pobór prądu przez urządzenie, a nie ŚREDNI. Ale oczywiście przy następnych pomiarach podam więcej danych.

  @matipl – idąc Twoim tropem nie ma sensu sprawdzanie spalania samochodów, bo przecież producenci piszą ile samochód pali. W przypadku urządzeń elektrycznych producenci podają MOC URZĄDZENIA a nie POBÓR PRĄDU. Poza tym często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile tak naprawdę prądu zużywamy. Dlaczego? Bo w przeciwieństwie do samochodu nie jeździmy na stację po benzynę (a raczej prąd), tylko co 2-3 miesiące płacimy rachunek, gdzie podane jest zużycie zbiorcze różnych urządzeń. Nie wiemy czy płacimy 200 zł za kwartał ze względu na telewizor, komputer, czy może suszarkę.

  A czajnij mam wypaśny ;)

 4. bart

  W przypadku czajnika, mikrofalówki czy odkurzacza – jest to tylko chwilowy pobór. Ile taki czajnik grzeje Ci dwa kubki? Dwie minuty? 1,930W*(2/60)=0,064 kWh * 0,60pln = 4 grosze (zawyżone)

  Wiekszym pożeraczem prądu są grzejniki/farelki – mówimy wtedy o poborze 1500-2000W przez czasem nawet 14h na dobę.

  Laptop – 60W (na ładowarce)
  Ładowarki telefonu – 2-5W gdy nie ładują

 5. Lukasz

  1. Ja to bylbym ciekaw ile pradu zuzywa moje akwarium ;) Filtr chodzi 24 h/dobe, do tego termostat wlacza sie co jakis czas i 2 jarzeniowki 8h/dobe.

  2. pralka

 6. bart

  „Ile ciągnie ładowarka telefonu, zasilacz do laptopa, ale bez urządzenia wpiętego w drugi koniec kabla?”

  Nowsze ładowarki, te lżejsze, elektroniczne, niewiele większe od samej wtyczki powinny się wyłączać gdy żaden odbiornik nie jest do nich podłączony.
  Wielkie, ciężkie ładowarki mogą pożerać do kilkunastu watów na godzinę.

  Akwarium:
  filtr u mnie (10W) – 0.01*24*30*0,60= 4.32 pln/mies
  jarzeniówka (8W) – 0.08*8*30*0.60= 1.15 pln/mies
  grzałka (100W, ok. 3h) – 0.1*3*30*0.60= 5.4 pln/mies

  Pralka – ok. 1000W na pranie = 60 groszy

 7. mara

  komputer:
  dell GX110 – 49W
  dell GX280 – 56W
  5 nowoczesnych ładowarek do telefonów podłączonych jałowo nie wykazały żadnego poboru

 8. Marchewka Skorupkowa

  Ciekawe ile lodówka, ale przykręcić raczej nie można :/ A pralka? Lepiej prać częściej z mniejszą ilością prania, czy rzadziej z pełnym bębnem??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>