Dlaczego warto wymienić stary monitor CRT na LCD?

Kilka lat monitor LCD był szczytem szpanu i kosztował dużo więcej niż monitor CRT (czyli zwykły kineskopowy). Dzisiaj dostanie w sklepie monitora CRT graniczy z cudem, bo producenci prawie ich nie produkują.

Dlaczego warto wymienić stary monitor CRT na LCD?

1. zaoszczędzisz zdrowie i pieniądze wydane na okulistów – monitory LCD mają zdecydowanie lepsze parametry wyświetlanego obrazu, dzięki temu wzrok się mniej męczy. Większa częstotliwość odświeżania oznacza stabilniejszy obraz.

2. będziesz pracował wydajniej – czas fiksacji oka (czyli skupienia potrzebnego na danym obiekcie w celu jego dostrzeżenia) jest o 9% krótszy niż w przypadku monitorów CRT. Jednocześnie potrzeba o 15% mniej takich fiksacji, aby przeczytać tekst o takiej samej długości. Ilość popełnianych błędów podczas czytania tekstu wyświetlonego na monitorze LCD jest o 22% mniejsza – chyba lepiej spędzić nad tekst niecałe 50 minut niż godzinę.

3. zmniejszysz zużycie prądu – tutaj przewaga LCD nad CRT jest miażdżąca. Monitor LCD o przekątnej 15 cali zużywa ok. 25 wat (3 waty w stanie czuwania).  Monitor CRT o przekątnej 17 cali (tak, to nie pomyłka – widoczna powierzchnia tych monitorów jest podobna, dlatego nie porównujemy ze sobą monitorów o takiej samej przekątnej) pobiera 80 wat (5 wat w stanie czuwania). Morał: 60% mniej zużytej energii.

Czy zaoszczędzona energia pozwoli na szybkie pokrycie wydatku? Wątpie. Jeżeli jednak doliczymy koszty alternatywne: czerwone oczy, mała wydajność pracy, wizyty u okulisty i okulary, to okaże się, że monitor LCD jest całkiem niezłym biznesem.

A na koniec mała ciekawostka: Japończycy, którzy lubią liczyć wiele dziwnych i niepotrzebnych rzeczy (podobnie jak Amerykanie) twierdzą, że gdyby w 2003 roku wymienili ponad 3/4 monitorów w kraju na LCD zaoszczędziliby 3 mld kWh. Czy to dużo? Spokojnie mogliby zamknąć trzy elektrownie atomowe (obecnie taka „zabawka” kosztuje około 3 mld euro). Jak widać nasze małe oszczędności w domu, mogą przekładać się na gigantyczne oszczędności w skali makro.

Źródło: Cornell Univeristy

4 myśli nt. „Dlaczego warto wymienić stary monitor CRT na LCD?

  1. Ariel

    To jeszcze dodaj zeby zamiast PC stacjonarnego uzywac laptopa, a jak juz stacjonarka to najlepiej ta sprzed 2000 roku gdzie zasilacz to AT 200W a nie tak jak teraz ok 600W :)

  2. admin

    Bardzo słuszna uwaga. Dzisiejsze zasilacze mają od 600W w górę. Karty graficzne pobierają obecnie tyle prądu co komputer kilka lat temu. Oprócz graczy, 95% użytkowników wykorzysta zaledwie ułamek mocy maszyny, a większość pary pójdzie w gwizdek, czy w naszą kieszeń.

  3. Pingback: Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd | Oszczedzaj.info

  4. Pingback: Energooszczędny i tani komputer | Oszczedzaj.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>