Energooszczędny i tani komputer

W świecie IT trwa wyścig zbrojeń na potężne procesory, gigantyczne dyski twarde, kosmiczne ilości RAM-u i karty graficzne o mocy porównywalnej z superkomputerami z ośrodków dla naukowców. Najciekawsze jest to, że jeżeli nie grasz w najnowsze gry jest ci to absolutnie niepotrzebne. Właśnie dlatego chcę Ci pokazać komputer, który jest nie tylko bardzo tani w zakupie, ale pobiera również bardzo mało prądu.

Użytkownicy komputerów, którzy nie grają w gry korzystają z nich najczęściej do przeglądania Internetu, odpisywania na maile i tworzenia dokumentów. Do tego typu zadań naprawdę nie jest potrzebna zbyt duża moc obliczeniowa, wbrew temu co twierdzą producenci komputerów, starający się nam wcisnąć co pół roku nową maszynę.

Właśnie z takiego założenia wyszli twórcy komputera Zonbu Desktop. Urządzenie zbudowano w oparciu o tanie podzespoły: procesor o częstotliwości 1,2 GHz, 512 MB RAM-u. Dysk twardy zastąpiono pamięcią Compact Flash o pojemności 4 GB. W komputerze znalazły się również proste karty: graficzna i dźwiękowa, wbudowany mikrofon, głośnik i wyjście na słuchawki. W standardzie znalazło się sześć portów USB 2.0 i gniazdko Ethernetowe, sieć bezprzewodowa występuje jako opcja.

Prawdziwym hitem jest jednak zużycie prądu: wynosi ono średnio 10 watów, a przy pełnym obciążeniu 15 watów. Dla porównania: nowoczesna karta graficzna potrafi zużywać 250 W. Dlatego obecnie sprzedawane komputery mają potężne zasilacze o mocach rzędu 400 – 500 W. W Zonbu Desktop wystarcza zasilacz o mocy zaledwie 20 watów.

Komputer jest standardowo wyposażony w darmowy system operacyjny Linux i działające pod nim oprogramowanie: Mozilla Firefox, Skype, OpenOffice i kilkadziesiąt gier.

Dzięki prostej konstrukcji i niskiemu poborowi prądu oszczędzamy podwójnie: przy kupnie komputera, który kosztuje 250 dolarów (niecałe 700 zł) i w trakcie użytkowania dzięki bardzo niskiemu zużyciu prądu.

Źródło: Zonbu.com i Focus

Zobacz też

Oszczędzanie energii w komputerze

Energooszczędny monitor

3 myśli nt. „Energooszczędny i tani komputer

 1. Krzysiek

  Wpiszcie sobie na allegro: thin client
  za 130zł są takie komputery + dysk do tego czyli za niecałe 300zł można stać się szczęśliwym posiadaczem super sprzętu na np. serwer albo desktop parametry takie same jak w opisie.

 2. Marcin

  O kurde! Szok. Coś takiego bym chętnie przygarnął. Niestety teraz posiadam darmowy komputer od rodziny i wydatek 700zł przy moim oszczędzaniu nie wchodzi w grę. Ale się zastanowię przy nowym rachunku za prąd. A myślałem, że mac mini gniecie wszystko zabierając 110W! A tu 15W. Pracowałem na komputerze który miał 800Mhz i 320MB ram około 9 lat i pracował bym nadal gdyby nie rodzina. Moc wystarczająca do Internetu :)

 3. lomi

  wydatek 700 zl to nie oszczęność, wole mini netbooka – ekran LCD plus masa rzeczy a całość to normalny komputer – ma pobór mocy do 20 watów, koszt na allegro 200-400zl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>