Dyskonty bez terminali – Dlaczego nie możemy płacić kartą w sklepach?

Wielu klientów złości się na supermarkety i osiedlowe sklepiki, w których nie ma możliwości płacenia kartą. Czy słusznie? Utrzymanie infrastruktury niezbędnej do wdrożenia płatności bezgotówkowych to koszty, których żaden przedsiębiorca nie chce brać na siebie. W efekcie za korzystanie z terminali klienci często płacą z własnej kieszeni. Czy to się opłaca?

Prowizja

Do niedawna wysokość prowizji, jakie operatorzy kart narzucali właścicielom sklepów, była porównywalna do wysokości marży doliczanej przez nich samych. Oznacza to, że gdyby wszystkie transakcje odbywały się za pośrednictwem terminali, sklepikarze mieliby do wyboru albo podnieść ceny albo pożegnać się z zyskiem. Od stycznia obowiązuje ustawa, która obniża opłatę interchange do poziomu 0,5%, ale dla przedsiębiorców to jeszcze nie koniec kosztów.

Dzierżawa terminali

To wydatek około 100 zł miesięcznie od sztuki. W przypadku supermarketów, gdzie liczba kas jest większa, cena za dzierżawę terminali może przekroczyć nawet tysiąc złotych miesięcznie. Najbardziej poszkodowani czują się jednak drobni przedsiębiorcy, bo urządzenia nie są niezawodne. Kiedy w osiedlowym sklepiku zepsuje się jedyny terminal, to problem zarówno dla właściciela, jak i jego klientów.

Łącze internetowe

To kolejna usługa, która jest niezbędna, by umożliwić nam płacenie kartą w sklepach. Terminale łączą się z systemem bankowym za pośrednictwem sieci, dlatego każdy przedsiębiorca, który chce wprowadzić w swoim sklepie płatność kartą, musi podpisać umowę także z dostawcą Internetu. Koszt to minimum 100 zł miesięcznie, ale im szybsze łącze, tym szybsze płatności.

Do tego dochodzą comiesięczne wydatki na papier termiczny i konieczność przeszkolenia pracowników. Nic więc dziwnego, że nie wszyscy przedsiębiorcy są skłonni przestawić się na transakcje bezgotówkowe. W przypadku małych, osiedlowych sklepików powstaje pytanie, jak długo utrzymają się na rynku. Dla wielkich sieci dyskontów to raczej kwestia otrzymania korzystniejszej oferty od operatorów kart płatniczych. Bez względu na koszty, możliwość płatności kartą to wygoda dla klientów i coraz mniej sklepów może sobie pozwolić na to, by z niej zrezygnować.

Artykuł powstał we współpracy z:

logo_kasa_stefczyka_h50

3 myśli na temat “Dyskonty bez terminali – Dlaczego nie możemy płacić kartą w sklepach?”

 1. Następnym razem zrób lepsze rozeznanie w temacie.

  1. „Od stycznia obowiązuje ustawa, która obniża opłatę interchange do poziomu 0,5%”
  Ustawa wejdzie w życie od 1 lipca 2014.

  2. Łącze internetowe To kolejna usługa, która jest niezbędna.
  Nieprawda, można wynająć termin GSM, gdzie firma płatnicza opłaca kartę SIM włożoną do terminala. Warunek w lokalu musi być dobry zasięg sieci komórkowej.

  1. ad 1 – racja, od stycznia 2014 stawka została obniżona do 1%, a od lipca 2014 ma spaść do 0,5%.
   ad 2 – też racja. Chociaż pod względem stabilności łączy jednak zawsze bardziej ufam kablowi :)

   Dzięki za czujność!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *