Czy warto jeździć na gazie?

Taksówkarze, czy kurierzy nie mają wątpliwości i instalują gaz. Mało kto jednak jeździ blisko 100 tys. km rocznie. Czy w zwykłemu kierowcy opłaca się instalacja LPG w samochodzie?

Zwolennicy gazu podkreślają niską cenę eksploatacji. Przeciwnicy mówią o problemach z silnikiem, nierównej pracy, uszkodzeniach gniazd zaworów, spadku mocy, itp. Jak jest naprawdę?

Zacznijmy od tego, że aby samochód mógł spalać płynny gaz (LPG) musi w nim być znajdować się instalacja do spalania tego paliwa. Obecnie mamy już pięć generacji tych urządzeń:

I – instalacja podciśnieniowa z mieszalnikiem bez elektroniki, przeznaczona do silników gaźnikowych, dobrze wyregulowana potrafi nawet podnieść moc silnika, czasem powoduje jednak jej obniżkę, kosztuje od 1000 zł;

II – instalacja podciśnieniowa z mieszalnikiem i układem elektronicznym do samochodów z prostym wtryskiem i katalizatorem, właściwie jest to instalacja I generacji wzbogacona o układ elektroniczny, powoduje kilkunastu procentowy spadek mocy silnika, cena od 1300 zł;

III – instalacja przeznaczona do samochodów z wielopunktowym wtryskiem paliwa, nie są zbyt często stosowane;

IV – sekwencyjny wtrysk gazu, powoduje spadek mocy, cena 4000-5000 zł ;

V – wtrysk gazu w fazie ciekłej, nie powoduje spadku mocy, jego cena jest jednak wysoka: od 5500 zł.

Czy w takim razie gaz się opłaca, jeżeli musimy zainwestować kilka tysięcy złotych w instalację? Może zacznijmy od końca: komu NIE OPŁACA SIĘ instalowanie LPG?

– właścicielom małych samochodów – te i tak niewiele palą, więc kwota zaoszczędzona dzięki przełączeniu się na gaz będzie niewielka. Jeżeli samochód pali średnio 6 l benzyny, to przez 10 tys. km zaoszczędzimy jedynie ok. 1040 zł (założenia: litr benzyny kosztuje 3,8 zł, litr gazu kosztuje 1,8 zł, uwzględniono wzrost spalania na gazie o 15%). Przeciętny przebieg w Polsce wynosi ok. 20 tys. km rocznie. Oznacza to, że amortyzacja instalacji IV generacji trwałaby blisko dwa lata. To dużo. Przez ten czas może się okazać, że musimy zmienić samochód, zmienimy pracę, która będzie położona bliżej domu, etc. Instalację LPG trzeba co roku poddać przeglądowi, który też kosztuje. I nie zapominajmy, że gdzieś musi znaleźć się butla z gazem, która zabierze w małym samochodzie i tak niewielkich rozmiarów bagażnik. Podsumowując: jeżeli nie wkorzystujemy małego samochodu zarobkowo i nie robimy bardzo dużych przebiegów gra nie jest warta świeczki.

– osobom, które mało jeżdżą – samochód, który pali średnio 8  litrów benzyny / 100 km na 10 tys. km zaoszczędzi 1400 zł. Jeżeli ktoś rocznie przejeżdza zaledwie 10 tys. km, to nowoczesna instalacja V generacji zwróci się prawie po 4 latach – to nie ma sensu. Przecież nie wiemy jak będzie wyglądala relacja ceny LPG do benzyny za rok, a co dopiero za 3-4 lata.

Kto powiniem pomyśleć o zainstalowaniu LPG w samochodzie?

– osoby, które jeżdżą powyżej 20 tys. km rocznie – ogólna zasada jest oczywiście taka, że im więcej jeździmy, tym szybciej zwróci nam się inwestycja. Poniżej 20 tys. km rocznie praktycznie nie warto analizować jazdy na gazie.

– właściciele dużych samochodów – „potwory”, które spalają po kilkanaście litrów benzyny na 100 km może poskromić instalując LPG. Przykładowo: jeżeli samochód pali średnio 14 litrów benzyny na 100 km i jeździmy nim 30 tys. km rocznie, to nawet najdroższa instalacja V generacji zwróci nam się w nie dłużej niż półtora roku.

– właściciele samochodów, którzy wiedzą, że jeszcze przez kilka lat nie będą zmieniać auta.

Jak korzystać z LPG, żeby nie wydać jeszcze więcej niż podczas jazdy na benzynie?

Przede wszystkim nie wolno jeździć „po taksówkarsku”, czyli z pustym bakiem benzyny. Układ elektroniczny odpala silnik na benzynie i dopiero po chwili przełącza na gaz. Poza tym pusty bak koroduje. Dlatego zawsze należy wozić min. 1/4 baku benzyny.

Niestety, nie wszystkie samochody współpracują z instalacjami LPG. Oto lista samochodów, w których taka ingerencja może przynieść więcej kłopotów i kosztów niż pożytku:

  • Audi 80 (wtrysk K-Jetronic)
  • Ford Focus
  • Honda Civic/Accord DOHC VTEC
  • Mercedes 190 (wtrysk K-Jetronic)
  • Mercedes (silniki z kompresorem)
  • Subaru WRX STi (2,5 litra, DOHC)
  • Toyota Corolla.

Źródło: Motor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>