Chcesz oszczędzać prąd? Wyłącz wygaszacz ekranu w komputerze!

Tak tak, to nie żart! Wygaszacz ekranu w domowym komputerze lub laptopie wcale nie oszczędza energii. Programy, które znamy jako wygaszacze ekranu wymyślono bardzo dawno temu – początkowo korzystały z nich ośmiobitowe komputery Atari. Powód użycia tego oprogramowania dobrze oddaje jego angielska nazwa: screensaver. Wygaszacze ekranu ratowały monitory przed uszkodzeniem – jeżeli użytkownik nie korzystał przez dłuższy czas z komputera, wyświetlany obraz mógł się nieodwracalnie utrwalić na ekranie. Dlatego wygaszacze generują przypadkowe figury geometryczne, bądź wyświetlają zdjęcia.

Pamiętajmy jednak, że wygaszacz ekranu obciąża procesor i pamięć komputera, zwiększając zapotrzebowanie na prąd. Zwiększa się również zapotrzebowanie monitora na prąd: w trybie pracy wynosi ono kilkadziesiąt watt – od ok. 50 d0 100. Wygaszony monitor potrzebuje w granicach 10 watt energii. Aby zmiejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną należy zrezygnować z wygaszacza ekranu korzystającego z animacji.

Jak w takim razie oszczędzać energię w komputerze? Należy z listy standardowych wygaszaczy ekranu Windowsa wybrać opcję „Puste”. Czas reakcji najlepiej ustawić na 3 min. Dzięki temu jeżeli przez 3 min. nie wykonamy żadnej czynności na komputerze ekran pokaże ciemność, oszczędzając prąd i nasze pieniądze.

W skali roku uda nam się zaoszczędzić kilkanaście złotych w rachunkach za prąd. Jeżeli posiadamy więcej niż jeden komputer w domu (co staje się coraz bardziej powszechne) skala oszczędności rośnie. Czy chcesz wydawać swoje pieniądze na niepotrzebnie migający ekran komputera?


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/krzyp/domains/oszczedzaj.info/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273